Folytassuk a koronaritkító metszéseket a nyugalomba vonult, többéves gyümölcsfáinkon – az elöregedett, sérült ágakat mindenképpen távolítsuk el!
A fügebokor tövénél az ágak és hajtások közeit gondosan töltsük ki lombbal vagy lekaszált fűvel. Bár sokan vásárolnak a téli fagyvédelem érdekében különböző anyagokból (kókuszrost, fólia, egyéb szintetikus anyag) védőzsákot, a többéves, egészséges növények enélkül is kibírják a telet. Fiatalabb növények bombabiztos védelméért válasszunk természetes, jól szellőző anyagból készült zsákot.
Fagyveszélyes területeken megkezdhetjük az alacsony művelésű szőlők fedését, és ne felejtsünk el az új telepítésű tőkékről is gondoskodni! A birs betakarítása után fejezzük be az utolsó szüreti munkánkat is a naspolya szedésével.
FONTOS MEGJEGYZÉS
November végére mindenképpen végezzünk ezekkel a munkálatokkal!
A bogyós gyümölcsbokrokat is vegyük szemügyre
Metsszük le a befelé növő és a sérült hajtásokat, így a napsugár minden bogyót el tud érni, és a szellő is könnyebben áthatol rajta. Tartsuk szem előtt, hogy csak fagymentes időben szabad metszőollóhoz nyúlni!
A birs betakarítása után fejezzük be az utolsó szüreti munkánkat is a naspolya szedésével.
Ami a növényvédelmi munkákat illeti
A fák törzsére mielőbb rakjuk fel a hernyóenyves övet, amelyek alkalmasak a téli kis és nagy araszoló hernyóinak gyérítésére. Ahol szükséges, a vadállatok (pl.: nyulak, őzek) kártétele ellen kötözzük be a gyümölcsfák, díszfák és fiatal tőkék törzsét.
Ha így járunk el, garantáltan sok örömet lelünk az általunk vásárolt és elültetett növényekben!
Kellemes kertészkedést kívánunk nektek!